Rozstepy – jak się ich pozbyć

Czym są rozstępy? Rozstępy (paski) to normalna forma uszkodzenia skóry, która pojawia się na skórze jako ciemne, srebrzyste lub czerwonawe linie. Występują, gdy skóra jest nadmiernie rozciągnięta i nie jest w stanie sama się zregenerować. Rozstępy są zwykle nieszkodliwe, ale mogą być bardzo denerwujące dla większości pacjentów, którzy nie są zadowoleni ze swojego obecnego wyglądu.

Rozstępy pojawiają się, gdy środkowa warstwa skóry właściwej jest przeciążona bardziej niż zwykle. Ten stres występuje, gdy skóra jest poddawana gwałtownemu wzrostowi, na przykład szybkiemu wzrostowi mięśni po ćwiczeniach, oraz gdy skóra jest nadmiernie rozciągnięta przez dłuższy czas, na przykład podczas ciąży lub kulturystyki. Rozciągnięta środkowa warstwa skóry właściwej może powodować rozdarcia włókien kolagenowych skóry właściwej, przez co skóra wygląda na wyboistą i mniej gładką. Wygląd rozstępów różni się w zależności od osoby, ale zwykle pojawia się jako linie lub prążki na najwyższej warstwie skóry zwanej naskórkiem.

Rozstępy mogą zaczynać się jako fioletowe smugi lub paski

Mogą pojawić się praktycznie na każdej części ciała. Kiedy pojawiają się na ramionach, nogach, piersiach, brzuchu i pośladkach, często nazywane są rolkami półki. Jeśli te fioletowe smugi pojawiają się w okolicy miednicy, nazywane są owrzodzeniami siodła. Nasilenie smug, ich kolor oraz liczba obecnych smug pomoże w ustaleniu ostatecznej diagnozy rozstępów.

Dlaczego rozstępy pojawiają się na mojej skórze i jak się ich pozbyć?

Dlaczego na mojej skórze pojawiają się rozstępy? Jest to częste pytanie, które większość ludzi zadaje sobie, gdy po raz pierwszy dostrzeżą te linie w swoim ciele. Ślady pojawiają się jako smugi lub „rozstępy” i występują najczęściej po ciąży, kiedy skóra została rozciągnięta podczas szybkiego przybierania na wadze. Rozstępy są również spowodowane nagłą utratą napięcia mięśniowego w obszarze dotkniętej chorobą skóry.

Tańszą opcją byłoby zastosowanie produktu miejscowego do leczenia skóry, takich jak kremy, balsamy i olejki. Powodem pojawiania się rozstępów jest rozciąganie warstwy skóry właściwej (część, która jest bezpośrednio narażona na zewnętrzną warstwę naskórka). Balsam lub krem musi przeniknąć przez tę warstwę skóry do skóry właściwej.

Składniki użyte do wytworzenia kremu to witamina A, witamina E i witamina C. Witamina A jest potrzebna dla zdrowej skóry, natomiast witamina C poprawia elastyczność skóry. Witamina E pomaga zapobiegać zmarszczkom i poprawia koloryt skóry. Są one również dostępne w połączeniu w kremach lub balsamach.

Problem z używaniem kremów lub balsamów polega na tym, że działają one tylko przez kilka pierwszych tygodni po pojawieniu się rozstępów. Dzieje się tak, ponieważ blizny goją się trochę po pewnym czasie. Większość kremów potrzebuje kilku miesięcy, aby zacząć wykazywać jakiekolwiek oznaki. Kiedy tak się stanie, skóra może stać się zbyt tłusta, co spowoduje zatkanie porów. Może to spowodować pojawienie się nowych rozstępów.

Istnieje wiele teorii na temat powstawania rozstępów. Jednak najlepszym sposobem radzenia sobie z tym jest profilaktyka. Jeśli chcesz ich uniknąć, powinieneś zacząć jeść pokarmy bogate w przeciwutleniacze, pić dużo wody, regularnie ćwiczyć i używać nawilżaczy z naturalnymi składnikami.

Jakie są najczęstsze przyczyny rozstępów?

Przyrost masy ciała jest jedną z najczęstszych przyczyn powstawania rozstępów. Zdarza się to zarówno mężczyznom, jak i kobietom i zwykle zaczyna się w okresie dojrzewania i trwa nawet po osiągnięciu docelowej wagi. Dlatego ważne jest, aby uzbroić się w cierpliwość i starać się przybrać na wadze, aby nowe ślady nie były aż tak widoczne.

Inną przyczyną jest brak równowagi hormonalnej, który występuje zarówno u kobiet, jak iu mężczyzn na pewnych etapach życia. Kiedy poziom estrogenu spada, męski hormon testosteron jest wytwarzany z większą szybkością niż normalnie. Kiedy to nastąpi, Twoja skóra może stać się bardzo elastyczna, a skóra może się bardzo szybko rozciągnąć.

Otyłość również może być częstą przyczyną tych znaków. Ponieważ Twoja skóra ma więcej kolagenu i elastyny do pracy, może z łatwością rozciągać się znacznie szybciej niż cieńsze odpowiedniki. Przyrost masy ciała może być objawem wielu innych problemów, więc musisz upewnić się, że otrzymujesz pomoc we wszystkich problemach zdrowotnych. Jeśli przyrost masy ciała jest tylko częścią większego problemu, powinieneś skontaktować się z lekarzem, aby upewnić się, że nie ma nic złego z medycznego punktu widzenia. Rozstępy to tylko jeden z wielu warunków, które mogą je wywołać. Odpowiedzią na te oznaki może być utrata wagi.

Jeśli doświadczasz szybkiego przyrostu masy ciała, istnieje duża szansa, że ​​ślady są spowodowane zwiększoną objętością skóry. Może się to zdarzyć z powodu szybkiego wzrostu lub zmian w kształcie ciała. Nagły przyrost masy ciała może również wpłynąć na produkcję kolagenu i elastyny, które mogą odgrywać dużą rolę. Niektóre kobiety powiedziały, że zaczęły zauważać rozstępy zaraz po tym, jak zaczęły rodzić dzieci. Dzieje się tak, ponieważ ich skóra nie była w stanie rozciągnąć się, aby pomieścić dodatkowy ciężar.

Trudno dokładnie określić, jakie są najczęstsze przyczyny powstawania rozstępów.

Będzie to zależeć od Twojej osobistej sytuacji. U niektórych osób skóra będzie rosła bardzo szybko i nie mają problemu, podczas gdy inne osoby mogą cierpieć ze śladami przez lata bez zmian. Istnieje wiele powodów, dla których ludzie mogą rozwijać te znaki, ale radzenie sobie z nimi może być frustrujące.

Jakie składniki powinien zawierać krem na rozstępy?

Kremy do ciała są szeroko dostępne. Istnieje kilka innych opcji do wyboru, jeśli chodzi o balsamy do ciała. Niektóre są lepsze od innych, więc poniżej omówimy niektóre z tych różnych opcji i omówimy, jak mogą pomóc w problemach spowodowanych rozstępami.

Większość ludzi nie ma pojęcia, że ​​używanie złej jakości kremu do pielęgnacji skóry jest gorsze niż nieużywanie żadnego kremu w ogóle. Dzieje się tak, ponieważ komórki skóry łatwo ulegają uszkodzeniu pod wpływem składników stosowanych w większości kremów. Niestety uszkodzenia spowodowane przez składniki złej jakości utrudniają skórze gojenie się, a jednocześnie pogarszają stan rozstępów, które nie są leczone przez dłuższy czas. Co gorsza, to właśnie te szkody spowodowane przez tanie kremy do skóry, które większość ludzi nadal stosuje, nawet po uświadomieniu sobie, że nie robią nic, aby leczyć swoją skórę.

Aby znaleźć najlepszą kurację na rozstępy, musisz poszukać kremu, który składa się ze wszystkich naturalnych składników. Są to produkty, które są bezpieczne dla Twojego zdrowia i nie zaszkodzą Twojej skórze. Należy również unikać kremów zawierających składniki, o których wiadomo, że są drażniące. W rzeczywistości większość z nich zawiera składniki, które mogą powodować swędzenie lub wysypkę na skórze, a do tego podrażnienia zawierają również alkohole i inne substancje wysuszające.

Aby znaleźć najlepszą metodę leczenia rozstępów, musisz skupić się na dwóch obszarach. Najpierw trzeba poszukać kremów, które skutecznie redukują ślady. Po drugie, musisz również upewnić się, że produkt nie ma żadnych skutków ubocznych. Pamiętaj, że jeśli wybierzesz krem ze skutkami ubocznymi, prawdopodobnie po prostu marnujesz czas, ponieważ takie kremy są stworzone po to, aby zarabiać pieniądze.

Czy jest najlepszy sposób na rozstępy

Najlepszym sposobem leczenia rozstępów jest również połączenie kremu z ćwiczeniami i dobrą dietą. Ta kombinacja przyniesie niesamowite rezultaty w krótkim czasie. Dzieje się tak, ponieważ zwiększony poziom kolagenu sprawi, że Twoja skóra będzie bardziej miękka i silniejsza. Jednocześnie poprawa krążenia krwi sprawi, że Twoja skóra będzie wyglądać zdrowiej i promienniej.

Czy krem do ciała to skuteczny sposób na redukcję blizn?

Jeśli to krem, którego używasz na co dzień, to tak, to skuteczna metoda. Nie oznacza to jednak, że powinieneś po prostu zacząć kupować jakikolwiek balsam do ciała, nie wiedząc, jakie składniki znajdują się w kremie. Zawsze warto porozmawiać z dermatologiem na temat konkretnego balsamu do ciała, aby mieć całkowitą pewność, że używasz produktu, który jest odpowiedni dla Ciebie.

6 replies on “Rozstepy – jak się ich pozbyć

Comments are closed.